Η Βάσω Βουγιούκα, μας χάρισε άλλη μια σπουδαία επιτυχία, η πρωταθλήτριά μας στη σπάθη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Grand Prix της Μόσχας (93 συμμετοχές).

Τριάντα εννέα βαθμοί στην παγκόσμια κατάταξη ήταν το αντίκρισμα της 2ης θέσης στη Μόσχα για τη Βουγιούκα, ύστερα από τις πέντε νίκες νοκ άουτ που σημείωσε μέχρι τα τελικά (Μπουιντόζο/ Γερμανία 15/3, Ναβάρο/ Ιταλία 15/10, Γκαβρίλοβα/ Ρωσία 15/5, Λη/ Κορέα 15/12, Μουχάμαντ/ Η. Π. Α. 15/11). Εκείνη που της στέρησε το χρυσό μετάλλια στον τελικό ήταν η Ρωσίδα Ντιατσένκο (14/15).

Δεν κατάφερε να προκριθεί στους «64» ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους ασκήσεως στη Βόννη (συμμετείχε με ιδιωτική επιβάρυνση), όπου πήρε την 163η θέση σε205 αθλητές.