Eντονο ενδιαφέρος παρουσίασε, το Σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ, το β΄ μέρος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ξιφασκίας Ανδρών/Γυναικών  (ξίφος μονομαχίας), μέσα από μια  μεγάλη συμμετοχή (131 αθλητές/ τριες).
• Νικήτρια η αθλήτρια της Α. Λέσχης Νίκη Σιδηροπούλου, η οποία νίκησε στον τελικό την αθλήτρια του ΑΣ Ξιομάχος. Φανή Βαρβέρη 15/10.
• Στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο αθλητής του ΑΣ Βικτώρια Αμπάλοβ Γεώργιος , ο οποίος κέρδισε στον τελικό τον Ξυνό Νίκο (ΑΣ Βικτώρια) 15/14.
• Πανελλήνιο τίτλο (στα ομαδικά) πανηγύρισαν ο ΑΣ Βικτώρια (άνδρες) και ο ΑΣ Ξιφομάχος (γυναίκες) καθώς κέρδισαν ο μεν ΑΣ Βικτώρια . τον ΑΣ Ακρίτες  στους άνδρες 45/35, ο δε ΑΣ Ξιφομάχος . τον Πανελλήνιο ΓΣ . στις γυναίκες 45/41.

Αναλυτικά στο ξίφος μονομαχίας είχαμε:
ANΔΡΕΣ: Ατομικά (89 συμ/χές): Γιώργος Αμπάλοβ /ΑΣ Βικτώρια . (15-14 τον Νίκο Ξυνό/ ΑΣ Βικτώρια), 3οι. Σπύρος Κυπραίος/ ΑΣ Ακρίτες . & Νίκος Τσώκας  /ΟΞ Φλώρινας . Ομαδικά : ΑΣ Βικτώρια (Αμπάλοβ, Ξυνός, Σιαμιώτης, Παπαδόπουλος)  – ΑΣ Ακρίτες . : 45-35, 3η θέση Ο.Σ. Αμαρουσίου.
ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Aτομικά (42 συμ/χές): Νίκη Σιδηροπούλου/Α. Λ.(15-10 στον τελικό την Φανή Βαρβέρη/ΑΣ Ξιφομάχος), 3ες Ελευθερία Μιμηγιάννη/ Π.Α.Ο. & Αταλάντα Ροσόλυμου/ Οδυσσέας Χαλανδρίου. Ομαδικά : Α.Σ Ξιφομάχος, (Πασχαλίδου, Βαρβέρη, Μαρινοπούλου) – Πανελλήνιο ΓΣ  : 45-41, 3η θέση Ο.Ξ.Φλώρινας.

Tέσσερις βαθμούς η Βουγιούκα : Αρκετά καλά, αλλά όχι όσο περιμέναμε, τα πήγε η Βάσω Βουγιούκα στο Παγκόσμιο Κύπελλο σπάθης Γυναικών στη Foshan/Κίνα όπου κατέλαβε την 17η θέση  με κέρδος 4β. στην παγκόσμια κατάταξη.