Στο γύρο των «16» σταμάτησε η προσπάθεια

Read more ...
  • Χάλκινο μετάλλιο για την Γκουντούρα στο "Κύπελλο Ακρόπολις" (07.03.2020)

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο κύπελλο Σπάθης Γυναικών Read more ...

• Στις 32 του Κυπέλλου Ακρόπολις η Γκουντούρα (07.03.2020)

Με ιδιαίτερη ευκολία πήρε την πρόκριση στις «32» του Παγκοσμίου κυπέλλου ξιφασκίας με την ονομασία Κύπελλο Ακρόπολις στη Σπάθη Γυναικών η Δώρα Γκουντούρα.

• Εντυπωσιακό ξεκίνημα για το "Κύπελλο Ακρόπολις" (06.03.2020)

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας με την ονομασία "Κύπελλο Ακρόπολις" στη Σπάθη Γυναικών

Στην αίθουσα του ΟΑΚΑ πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο (12-13/10) οι αγώνες του Κυπέλλου Ανδρών – Γυναικών στο ξίφος ασκήσεως, οι αγώνες του Κυπέλλου Παμπαίδων – Παγκορασίδων και οι αγώνες ανάπτυξης Παμπαίδων – Παγκορασίδων στο όπλο της σπάθης. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής :

Κύπελλο Ανδρών Γυναικών Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών : ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος/ΑΟΞ Αιγάλεω ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στον τελικό επιβλήθηκε του Ραφαήλ –Απόστολου Σούλιου/Πανελλήνιος ΓΣ με σκορ 15/12. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι αθλητές Παναγιώτης Τεληπορανίδης/ΜΑ Κορδελιού & Βασίλειος Στάντσιος/ΕΑ Ξιφασκίας (39 αθλητές). Στις γυναίκες : την πρωτιά κατέκτησε η αθλήτρια του ΑΟΞ Αιγάλεω Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου η οποία επιβλήθηκε επί της αθλήτριας του Πανελληνίου Μαρία-Ελένη Χαλδαίου με σκορ 15/14.Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι αθλήτριες Αριάδνη Νάσκαρη/ΟΞ Γλυφάδας & Βασιλική Αριάδνη Μέκρα/ΑΟΞ Αιγάλεω (26 αθλήτριες).

Κύπελλο Παμπαίδων - U 13 : ο αθλητής Νικόλαος - Άγγελος Περγάμαλης/Απόλλων Βριλησσίων κατέκτησε την πρώτη θέση. Στον μεγάλο τελικό επιβλήθηκε του Αργύρη Αθηναίου (ΑΟΞ Χαλκίδας) με σκορ 15/5. Τρίτοι αναδείχθηκαν οι αθλητές Χρήστος Μεταλληνός/Απόλλων Βριλησσίων & Γεώργιος Τζωρτζουλάκης/Θησέας Ηρακλείου (50 αθλητές)

Στα κορίτσια : η αθλήτρια του ΑΟΞ Χαλκίδας Δέσποινα Αθηναίου επιβλήθηκε στον τελικό της Αναστασίας Φραγκοπούλου/Αρης Θες/νίκης με σκορ 15/8. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι αθλήτριες Ευαγγελία-Μάρθα Καβέλη/Αρης Θες/κης & Ζηναϊς-Έλλη Ψυχούλη/Απόλλων Βριλησσίων (25 αθλήτριες).

Αγώνες Ανάπτυξης Παμπαίδων - U 10 : το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχαήλ Κουμπάρος/Απόλλων Βριλησσίων καθώς κέρδισε τον αθλητή του ΑΟΞ Χαλκίδας Θεοφάνη Αθηναίο με σκόρ 15/2 ενώ στην τρίτη θέση ανέβηκαν οι Δημήτριος - Μπονίγια Κορμανιάτης/Ηλυσιακός & Ιωάννης Καραγκιοζόπουλος/ΑΕΚ (37 συμμετοχές).

Στα κορίτσια: η Δέσποινα Μαγαλιού κατέκτησε την πρώτη θέση με σκορ 15/3 επί της συναθλήτριάς της Μαρία-Κωνσταντίνα Ρέτσα. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Ευαγγελία Χαροπούλου/Απόλλων Βριλησσίων & Ολυμπία-Χριστίνα Λυγούρα/Αρης Θες/κης (17 αθλήτριες).