• Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Θεόδωρος Αβραμίδης στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εφήβων-Νεανίδων Ξίφους Μονομαχίας/Μπρατισλάβα

ο οποίος μετά από μία εξαιρετική πορεία έφτασε στην κατάκτηση της τρίτης θέσης ανάμεσα σε 287 αθλητές καθώς έχασε την είσοδο του για τον τελικό από τον Ούγγρο Sarodi (15/8). Οι υπόλοιποι αθλητές μας κατέλαβαν τις εξής θέσεις : Δημήτρης Κρητικός 32η , Γιάννης Μαρκόπουλος 34η, Φίλιππος Γκώγκος 36η, Γιάννης Κεσκινίδης 112η , Δημήτρης Μακρής 126η, Διονύσης Μπουγάτσος 161η, Λάμπρος Δημητρόπουλος 204η, και Φίλιππος Σδρόλιας 211η. Στα ομαδικά κατέκτησαν την 7η θέση (43 χώρες). Στις νεάνιδες : Ειρήνη Καραμπίνη 29η, Θεοδώρα Χρήστου 80η, Νεφέλη Ροδοπούλου 146η, Βασιλική Βουτσινά 185η, Άννα Τσιρώνη 217η, Αθηνά-Σοφία Παπαναστασίου 217η, Αλεξάνδρα Ροκανά 222η, Αργυρώ Τσούφη 230η, Χριστίνα Μπορονκάυ 236η, (240 συμμετοχές), στα ομαδικά οι αθλήτριες κατέλαβαν την 16η θέση ανάμεσα σε 39 χώρες.

• Μία πολύ καλή εμφάνιση μας επιφύλαξε και ο Σάββας Καββαδίας από το Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Ανδρών-Γυναικών/Σουηδία όπου πήρε την 9η θέση ανάμεσα σε 107 αθλητές. Οι υπόλοιποι αθλητές κατέλαβαν τις εξής θέσεις : Γιάννης Φιλιππούσης 68η, Αχιλλέας Φλούδας 78η, Σταμάτης Κουτσουφλάκης 89η. Στις γυναίκες Παναγιώτα Χαρμανίδου 32η, Νικολέττα Χατζησαράντου 51η, Ανδριάνα Θεοδωροπούλου 65η. (66 συμμετοχές)

• Ικανοποιητικά αποτελέσματα είχαμε και στην Αυστρία (Μέντλινγκ) όπου πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης -17. Οι αθλητές μας κατέκτησαν τις εξής θέσεις : Παναγιώτης Κοντοειδής 31η, Γεράσιμος Φλωράτος 81η, Νίκος Ισμαγκίλοβ 83η, Άγγελος Πάγκαλος 94η, Σπύρος Κρούσκος 131η, Καλλιόπη Καλουτά 35η, Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου 49η, Δήμητρα - Λυδία Μποϊδάνη 105η, Αθηναϊς Μαυρικάκη 107η, Σοφία-Διονυσία Τετράδη 134η, Ηλιανή Παναγιάρη-Μαλέα 145η, Αρτεμις-Καρολίνα Χρηστέα 162η, Δήμητρα Σκαρτάδου 168η, Αγνή Παλάσκα 173η (186 συμμετοχές).

• Στην Πολωνία η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατέλαβε την 131η θέση και η Μαρία Παπαδοπούλου 156η στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ξίφους Ασκήσεως Γυναικών (184 αθλήτριες).