Ο Δημήτρης Καφαταρίδης και η Μαρίνα Παΐζη επικράτησαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα σπάθης που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 30 Μαρτίου στο ΟΑΚΑ.

Ο αθλητής του ΑΟ Αρίστων Παιανίας κατέκτησε τον παρθενικό του τίτλο στους άνδρες και η αθλήτρια της ΑΣ Βικτώρια το πέμπτο της τίτλο στις γυναίκες. Η Παΐζη μάλιστα ισοφάρισε το ρεκόρ των πέντε ατομικών τίτλων της Βάσως Βουγιούκα στο όπλο.

Στον ημιτελικό γύρο των ανδρών ο 16χρονος Άγελος Περγάμαλης (ΑΟ Ασπίδα) κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στον Αλέξανδρο Πολιάκοβ (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) με 15-6 και με το ίδιο σκορ απέκλεισε ο Καφαταρίδης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) τον Βαγγέλη Μπούκα (ΟΣΦΠ). Ο τελικός μεταξύ του Καφαταρίδη και του Περγάμαλη κρίθηκε στο τελευταίο κρίσιμο πόντο με 15-14 υπέρ του Καφαταρίδη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας του 2017 και του 2018, Πολιάκοβ και Μπούκας, ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Καφαταρίδης με τη νίκη του «κλείδωσε» και την πρόκριση στο ευρωπαϊκό  τουρνουά Ολυμπιακής πρόκρισης που θα γίνει στο Λουξεμβούργο μεταξύ 26 και 27 Απριλίου. Εκεί θα διεκδικήσει το τελευταίο διαθέσιμο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού κόντρα στους αθλητές των χωρών που δεν έχουν ήδη εξασφαλίσει Ολυμπιακή παρουσία μέσω της παγκόσμιας κατάταξης.

Στον ημιτελικό γύρο των γυναικών η Παΐζη (ΑΣ Βικτώρια) αντιμετώπισε την Αθηναΐδα Μαυρικάκη (ΑΟ Ασπίδα) σε μία επανάληψη του περσινού τελικού και αυτή τη φορά κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στην κάτοχο του τίτλου με 15-11. Στον άλλο ημιτελικό η Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου (ΟΣΦΠ) νίκησε την 15χρονη Δέσποινα Αθηναίου (ΑΟΞ Χαλκίδας) με 15-9. Στον τελικό η Παΐζη επικράτησε της Κωνσταντακοπούλου με 15-9 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.