Η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου ήταν η αθλήτρια που ξεχώρισε από τις ελληνικές συμμετοχές του ξίφος μονομαχίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ξιφασκίας εφήβων/νεανίδων (U17) και νέων (U20) στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Την τέταρτη μέρα της διοργάνωσης, τη Δευτέρα 15 Απριλίου, ξεκίνησαν οι αγώνες του ξίφους μονομαχίας με τα ατομικά παιχνίδια των νέων ανδρών και γυναικών. Στους νέους άνδρες ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) σημείωσε 1/5 νίκες/ήττες και δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει θέση στα νοκ-άουτ. Ο αθλητής του Γιώργου Πασσά κατέκτησε την 170η θέση στη διοργάνωση.

Ο Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) και ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) όμως με 4/2 και 3/3 νίκες/ήττες αντίστοιχα κατάφεραν να περάσουν στον επόμενο γύρο. Ο Μήνος πέρασε άνευ αγώνα απευθείας στο ταμπλό των 128 και ο Τσώκας στο ταμπλό των 256 απέκλεισε τον Ινδό Σουφιάν Γουαχίντ Σοχίλ με 15-14. Στον επόμενο γύρο για την πρόκριση στου 64 καλύτερους ο Μήνος ηττήθηκε 15-6 από τον Κρουζ Σκέμπρι από τις Αμερικανικές Παρθένες Νήσους και ο Τσώκας με 15-8 από τον Κορεάτη Τζουνγκμπεόμ Κιμ. Οι δύο αθλητές που προπονούνται με τους Μιχάλη Πασσαδάκη και Νίκο Τσώκα κατέκτησαν την 99η και 119η θέση αντίστοιχα ανάμεσα σε 214 αθλητές.

Οι θέσεις των Ελλήνων:
99ος - Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου)

119ος - Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ)

170ος - Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)

Αποτελέσματα

Για την Ελλάδα πήραν θέση στην πίστα τέσσερις νέες γυναίκες, η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), η Λίλιαν Κεφάλα-Τσορού (ΛΟ Βάρης) η Χριστίνα Μπορονκάυ (Λύγκας Πεντέλης) και η Βάλια Βουτσινά (Λύγκας Πεντέλης). Από την φάση των πουλ πέρασαν στα νοκ-άουτ οι πρώτες τρεις με 4/2, 2/3 και 2/4 νίκες/ήττες αντίστοιχα. Η Βουτσινά με 1/5 νίκες ήττες δεν μπόρεσε να προχωρήσει και κατέκτησε την 141η θέση. Στο ταμπλό των 128 η Κεφάλα Τσορού ηττήθηκε με 15-10 από την Τουρκάλα Αλέινα Ερτούρκ και η Μπορονκάυ με 15-7 από την Ιταλίδα Αλέγκρα Κριστοφολέτο. Οι αθλήτριες των Μάκη Μουίκη και Σωτήρη Σωτήρα κατέκτησαν την 105η και 122η θέση αντίστοιχα.

Η Θεοδωροπούλου σημείωσε τρεις διαδοχικές νίκες: απέκλεισε με 15-7 την Ρουμάνα Έρικα Μπαντέα στο ταμπλό των 128, με 9-8 την Ιταλίδα Κριστοφορέτο στο ταμπλό των 64 και με 15-13 τη Βραζιλιάνα Βικτόρια Βιζέου στο ταμπλό των 32. Έχοντας ήδη εξασφαλίσει θέση στις 16 καλύτερες, αντιμετώπισε την Αμερικανίδα Μικαέλα Τζόις για μία θέση στην οκτάδα. Παρότι ξεκίνησε δυναμικά και πήρε το προβάδισμα, τελικά λύγισε με 15-12 και κατέκτησε την 15η θέση στον κόσμο. Στην τελευταία της χρονιά στην κατηγορία των νέων η αθλήτρια του Γιώργου Πασσά πέτυχε άλλη μία σημαντική διάκριση, τρία χρόνια μετά την 14η θέση στο παγκόσμιο νεανίδων στο Κάιρο το 2021.

Οι θέσεις των Ελληνίδων:
15η - Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
105η - Λίλιαν Κεφάλα-Τσορού (ΛΟ Βάρης)
122η - Χριστίνα Μπορονκάυ (Λύγκας Πεντέλης)
141η - Βάλια Βουτσινά (Λύγκας Πεντέλης)

Ξίφος μονομαχίας U17: Ξεχώρισε η Δημοσθένους

Την Τρίτη 16 Απριλίου ακολούθησαν οι ατομικοί αγώνες εφήβων και νεανίδων με 3+3 ελληνικές συμμετοχές. Στους εφήβους ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) και ο Σταύρος Ιτσάνης (ΟΣ Κηφισιάς) σημείωσαν 3/3 νίκες/ήττες στη φάση των πουλ και προκρίθηκαν στα νοκ-άουτ. Η μία νίκη σε έξι αναμετρήσεις δεν ήταν αρκετή για να εξασφαλίσει την πρόκριση στο Φώτη Μήνο (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου), ο οποίος κατέκτησε τελικά την 131η θέση στη διοργάνωση. Στο ταμπλό των 128 ο Τσώκας ηττήθηκε από τον Βρετανό Σαμίρ Σάντερ-Ρατζάν με 9-8 και ο Ιτσάνης ηττήθηκε από τον Ισπανό Λούκας Ενρίκεθ με 13-12. Οι δύο Έλληνες κατέκτησαν την 80η και 89η θέση αντίστοιχα ανάμεσα σε 146 αθλητές.

80ος - Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ)

89ος - Σταύρος Ιτσάνης (ΟΣ Κηφισιάς)
131ος - Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου)

Στη φάση των πουλ των νεανίδων και οι τρεις Ελληνίδες προκρίθηκαν στα νοκ-άουτ: η Ναυσικά Δημοσθένους (ΠΑΣ Γιάννενα) με 3/3 νίκες/ήττες, η Ασπασία Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) με 3/2 και η Νεφέλη Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ) με 3/3. Στο ταμπλό των 128 η Καραμπάση ηττήθηκε από την Αιγύπτια Χεμπατουλά Έσα με 15-8 και η Ρασπόπτση ηττήθηκε από την Τσέχα Αμαλί Βαλεντόβα με 15-7. Κατέκτησαν την 69η και 75η θέση αντίστοιχα. Η Δημοσθένους κατάφερε να επικρατήσει με 15-13 της Αιγύπτιας Φαρίντα Μουράντ και εξασφάλισε θέση στις 64 καλύτερες. Εκεί αντιμετώπισε την Καναδέζα Νικόλ Σουάν και λύγισε με 15-8. Η αθλήτρια του Ανδρέα Καραμάνη κατέκτησε τελικά την 60η θέση ανάμεσα σε 129 αθλήτριες.

60η - Ναυσικά Δημοσθένους (ΠΑΣ Γιάννενα)
69η - Ασπασία Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)