Με απόλυτο σεβασμό στο Υγειονομικό Πρωτόκολλο της ΓΓΑ, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων- Παγκορασίδων στο Ξίφος Ασκήσεως και στην Σπάθη στα Ατομικά και στα Ομαδικά.

Συνολικά 175 αθλήτριες και αθλητές και 29 ομάδες αγωνίστηκαν στις πίστες του ΟΑΚΑ και στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Δημητριάδης» - Αθλητικό και Πολιτιστικό Πάρκο Νέας Μάκρης.

Καταρχήν θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους συλλόγους που συμμετείχαν, όλες τις αθλήτριες, τους αθλητές, τους διαιτητές, και όλους τους γονείς για την συμμετοχή τους και την συνεργασία προκειμένου να διεξαχθούν οι αγώνες και να εφαρμοστεί το Υγειονομικό Πρωτόκολλο της ΓΓΑ.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους συμμετείχαν στην διοργάνωση και ιδιαίτερα την υποστήριξη του Αθλητικού Συλλόγου Εκπαιδευτηρίων Κωστέα Γείτονα, του  Γυμναστικού Συλλόγου Αρτέμιδος «Αρκτεία» και του Δήμου Μαραθώνα ( Γραφείο Αθλητισμού & Νέας Γενιάς Δήμου Μαραθώνα) για την οργάνωση των αγώνων της Σπάθης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ATOMIKA :

Ø  Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των Παμπαίδων στην Σπάθη ο Θωμάς- Αβραάμ Γρόλλιος από τον ΑΡΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!. Την 2η θέση κατέλαβε ο Ηρακλής Σκούντζος (Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 10-4. Την 3η θέση κατέλαβαν οι Λουκάς -Αθανάσιος Τετράδης (Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ) και Γιώργος Φραδέλλος (Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ).

• Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία των Παγκορασίδων στην Σπάθη η Άννα- Καλλιόπη Κουρούση από τον Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ!!.  Την 2η θέση κατέλαβε η Όλγα Καζάκου (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ)!.  Ο αγώνας του τελικού έληξε 10-7!. Στην 3η θέση οι Ελισάβετ-Άννα Μπιθυμήτρη (Α.Ο.Ξ. ΧΑΛΚΙΔΑΣ) και Αγγελική Κόκκου (Κ.ΓΕΙΤΟΝΑ).

Ø  Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των Παμπαίδων στο Ξίφος Ασκήσεως είναι ο Μαξιμιλιανός Χατζηγιάννης από τον σύλλογο Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ!.  Την 2η θέση κατέλαβε ο Μιχάλης Σταυράκης (ΑΞΙΑ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ)!.  Ο αγώνας του τελικού έληξε 10-6. Την 3η θέση κατέλαβαν οι Χρήστος Τουλάκης-Μαρκάκης (Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ) και Αντώνης Γκούμας  (Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ).

Ø  Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία των Παγκορασίδων στο Ξίφος Ασκήσεως η Χαϊδάκη Αλεξίνα Καλλιόπη Φράνς (Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ)!!.  Την 2η θέση κατέλαβε η Μαγδαληνή Τεληπορανίδου (Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ)!.  Ο αγώνας του τελικού έληξε 10-8!. Την 3η θέση κατέλαβαν οι αθλήτριες του Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ Μαρία Λαϊου και Κατερίνα Τσιάμπα.

ΟΜΑΔΙΚΑ:

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων στο Ξίφος Ασκήσεως 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο σύλλογος Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ!!.  Με τους αθλητές : Νίκο Γιατρά, Μαξιμιλιανό Χατζηγιάννη, Χρήστο Τουλάκη-Μαρκάκη και  Αντώνη Γκούμα!!.  Προπονητής τους ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος!

Την 2η θέση κατέλαβε ο σύλλογος ΑΞΙΑ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ με τους αθλητές Βασίλη Μπαταγιάννη, Μιχάλη Σταυράκη, Θοδωρή Ορφανίδη και  Γιάννη Σπύρο Ξενάκη!. Προπονητής τους ο Αδάσης Κωνσταντίνος!. Την 3η θέση κατέλαβε ο Ο.Ξ.Ι.ΓΛΥΦΑΔΑΣ με τους αθλητές Μάριο Λωρίδα, Αλέξανδρο Άψη, Περικλή Μέγα και Αρη- Χαράλαμπο Χιωτέλη.  Προπονήτριές τους  οι  Άννα και Κωνσταντίνα Θεοφίλου!

Ο αγώνας του τελικού έληξε 45-37!!.

• Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων στο Ξίφος Ασκήσεως 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο σύλλογος ΑΞΙΑ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ!!.  Με τις αθλήτριες: Μαρία Παπαθανασίου, Λυδία-Βαρβάρα Στεφανάτου, Χριστίνα Χριστολουκά και Ζωή Σταυράκη!!. Προπονητής τους ο Αδάσης Κωνσταντίνος!.

Την 2η θέση κατέλαβε ο Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ με τις αθλήτριες Ελευθερία Αρχοντίδη, Κατερίνα Τσιάμπα, Αλεξίνα Καλλιόπη Φράνς Χαϊδάκη και η Μαρία Λαϊου!.  Προπονητής τους ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος!. Την 3η θέση κατέλαβε ο Ο.Ξ.Ι.ΓΛΥΦΑΔΑΣ με τις αθλήτριες Μικαέλα Νάσκαρη, Ελένη Ξενάκη, Ξανθή Ιντζόγλου, και  Αμαλία Υψαρίδου. Προπονήτριές τους  οι Άννα και Κωνσταντίνα Θεοφίλου!. Ο αγώνας του τελικού έληξε με σκορ 45-29.

• Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων στην Σπάθη 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο σύλλογος Α.Ο. Ξ. ΧΑΛΚΙΔΑΣ!!.  Με τις αθλήτριες : Άννα Ευθυμιάδη, Μαρία Ελένη Περηφάνου, Ελισάβετ-Αννα Μπιθυμήτρη και  Δέσποινα Αθηναίου!!.  Προπονητής τους ο Δημήτρης Βασιλάκος. Την 2η θέση κατέλαβε ο σύλλογος ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ με τις αθλήτριες Ολυμπία-Χριστίνα Λυγούρα, Μαρκέλλα Γιαγκιόζη και  Ευαγγελία Καβέλη.  Προπονήτριά τους η Ναστάζια Λεσγίδου!. Την 3η θέση κατέλαβε ο σύλλογος Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ με τις αθλήτριες  Δανάη- Γεωργία Φωτιάδη, Παναγιώτα Παπαδοπούλου, Ευαγγελία Χαροπούλου και Άννα- Καλλιόπη Κουρούση. Προπονητής τους ο Γιάννης Νοταράς. Ο αγώνας του τελικού έληξε 45-39.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων 2021 στην Σπάθη στα ομαδικά κέρδισε σήμερα ο σύλλογος  ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!.  Με τους αθλητές : Θωμά -Αβραάμ Γρόλλιο, ΓιάννηςΤσουρλίνη, Χρήστο Σούσουρας και  Ευθύμιο Γιακουτζίδη!!.  Προπονήτριά τους η Ναστάζια Λεσγίδου !Την 2η θέση κατέλαβε ο σύλλογος Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΣΙΩΝ με τους αθλητές Λουκά Τετράδη, Ηρακλή Σκούτζο, Μιχάλη Κουμπάρο και  Γιώργο Φραδελλό!. Προπονητής τους ο Γιάννης Νοταράς.Την 3η θέση κατέλαβε ο σύλλογος  Α.Α.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ με τους αθλητές : Παναγιώτη Μάξιμο Μπέλο, Κωνσταντίνο Ρόκα και  Βαγγέλη Παναγιωτόπουλο. Προπονητές τους οι Γεωργία Παναγιώτου και Βασίλης Καλτσής. Ο αγώνας του τελικού έληξε 45-42.

Συγχαρητήρια σε όλους τους νικητές και σε όλες τις νικήτριες αλλά και σε όλες και όλους τους αθλητές που πήραν μέρος!

Ένα μεγάλο ‘ευχαριστώ’ στους διαιτητές μας για την στήριξη και την επιμέλεια στα καθήκοντά τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Παγκορασίδων 2021 στο Ξίφος Ασκήσεως και στην Σπάθη.

Διαιτητές Ξίφους Ασκήσεως : Χαλδαίου Μαρία-Ελένη, Παναγόπουλος Δημήτριος, Σούλιος Ραφαήλ-Απόστολος, Μαυρίδης Δαμιανός, Μπεσίρης Βασίλης, Παπαδάτος Χάρης, Καμινελης Χάρης.

Εκπρόσωποι διαιτησίας: Δουβής Ανδρέας και Παπαγεωργίου Χρήστος.

Διαιτητές Σπάθης : Φλωράτος Γεράσιμος,  Δημήτρης Μακρής, Γιώργος Πάγκαλος, Δημήτρης Καφαταρίδης, Ιάσων-Θεμιστοκλής Κοντοχρήστος και η Άννα Δούκα.

Εκπρόσωπος Διαιτησίας: Δουβής Ανδρέας

ΦΩΤOΓΡΑΦΙΕΣ:

Φωτογραφίες μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα της ΕΟΞ στο FACEBOOK

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ στο ΞΙΦΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ

25-26-27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2021

Με απόλυτο σεβασμό στο Υγειονομικό Πρωτόκολλο της ΓΓΑ, που αφορά, στη διοργάνωση Αγώνων, η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας θα διοργανώσει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων Ξίφους Μονομαχίας στο ΟΑΚΑ από Παρασκευή 25 έως και Κυριακή 27 Ιουνίου 2021.

Αναλυτικότερα το Πρόγραμμα του τριημέρου έχει ως εξής:

ΟΑΚΑ

• Παρασκευή 25 Ιουνίου 2021 09:00  Ξίφος Μονομαχίας Παμπαίδων (Ατομικά)
  • Σάββατο 26 Ιουνίου 2021      09:00  Ξίφος Μονομαχίας Παγκορασίδων (Ατομικά)
  • Κυριακή 27 Ιουνίου 2021       09:00  Ξίφος Μονομαχίας Παμπαίδων (Ομαδικά) και                                                        13:00  Ξίφος Μονομαχίας Παγκορασίδων (Ομαδικά).

Οι αγώνες μεταδόθηκαν και πάλι ζωντανά από την καινούργια σελίδα της Ε.Ο.Ξ στο FACEBOOK ζωντανά :

Τώρα βρείτε μας και στο INSTAGRAM #MyGreekFencing !