Ο Νικολάι Ζαποροϊτσένκο (Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ) είναι ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδος Ξιφασκίας στην κατηγορία των Ανδρών, στη Σπάθη και η Δώρα Γκουντούρα (ΑΕΚ) η πρωταθλήτρια στη Σπάθη Γυναικών, κατά τη διάρκεια των ατομικών αγώνων της πρώτης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ξιφασκίας Ανδρών-Γυναικών 2021, που διεξήχθησαν σήμερα (Σάββατο 11/9/21) στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ και άνοιξαν την αυλαία των αγώνων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και στα τρία όπλα.

Ο Νικολάι Ζαποροϊτσένκο (Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ) επικράτησε στον τελικό με 15-5 του Ευάγγελου Καλομοίρη (ΑΕΚ) που ήταν δεύτερος.

Την 3η θέση μοιράστηκαν ο Αλέξανδρος Πολιάκοφ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ), με τον Παναγιώτη Κοντοειδή (ΑΕΚ).

241769000 214737207382764 469576270977404403 n

Η Δώρα Γκουντούρα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου νικώντας στον αντίστοιχο τελικό του ατομικού Γυναικών, τη συναθλήτρια της στην ΑΕΚ (ο τελικός ήταν "κιτρινόμαυρη" υπόθεση), Κλαίρη Μπένου, με 15-7.

Την 3η θέση κατέκτησαν δύο αθλήτριες του Συλλόγου ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ, Αντωνία-Αργυρώ Παπαθεοδώρου και Άννα-Ιωσηφίνα Παπαδά.

241706192 214737194049432 840766965696296527 n

Στους ατομικούς αγώνες της κατηγορίας Σπάθης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ξιφασκίας 2021, έλαβαν μέρος 57 αθλητές και 37 αθλήτριες, με εφαρμογή και τήρηση κατά γράμμα του Υγειονομικού Πρωτοκόλλου της ΓΓΑ.

Συγχαρητήρια στους νικητές και τις νικήτριες, αλλά και σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που πήραν μέρος στους αγώνες!

Τους αγώνες διηύθυναν οι διαιτητές Ευάγγελος Μπούκας, Θανάσης Δελενίκας, Ελένη Δριμάλα, Ασημίνα Γκιώνη, Φωκάς Μιχαηλίδης, Γιώργος Πάγκαλος, Ηλιάνα Παναγιάρη-Μαλέα και Χρήστος Παπαγεωργίου.

Υπεύθυνη Επικοινωνίας ήταν η Θένια Ψωφάκη.

Η κορυφαία εγχώρια αγωνιστική δραστηριότητα του αθλήματος στην τρέχουσα σεζόν, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σπάθης Ανδρών-Γυναικών, συνεχίζεται αύριο (Κυριακή 12/9/21) στην αίθουσα Ξιφασκίας του ΟΑΚΑ, με τους αγώνες του ομαδικού (09:00' Σπάθη Ανδρών (Ομαδικά)  / 13:00' Σπάθη Γυναικών)

241690298 214673500722468 4943185025249592494 n

* Οι αγώνες μεταδόθηκαν και πάλι από την καινούργια σελιδα της Ε.Ο.Ξ. στο FACEBOOK ζωντανά.