Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι συμμετοχές των αθλητών – αθλητριών μας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών

που πραγματοποιήθηκε στην Αττάλεια/Τουρκία.

Η Δέσποινα Γεωργιάδου μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε την 16η θέση στο όπλο της σπάθης. Η αθλήτρια μας στον πρώτο γύρο πραγματοποίησε 3 νίκες και 3 ήττες. Στη συνέχεια στο ταμπλό των «64» κέρδισε την Kozaczuk/Πολωνία με σκορ 15/14 και στο ταμπλό των «32» την Passaro/Iταλία 15/8. Για την πρόκρισή της στο ταμπλό των «8» συνάντησε την Balzer/Γαλλία από την οποία έχασε με σκορ 15/10. Στο ίδιο όπλο η αθλήτρια μας Δώρα Γκουντούρα κατέκτησε την 30η θέση, η Κλαίρη Μπένου την 53η και η Μαρίνα Παϊζη την 57η (61 συμμετοχές).

Στο ξίφος ασκήσεως η αθλήτριά μας Σταυρούλα – Μυρσίνη Γαρυφάλλου κατέκτησε την 20η θέση αφού στον πρώτο γύρο πραγματοποίησε 4 νίκες και 2 ήττες και στη συνέχεια στο ταμπλό των 32 έχασε από την Dlugosz/Πολωνία 15/1. Οι υπόλοιπες αθλήτριες μας κατέκτησαν τις εξής θέσεις : Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου 31η θέση, Μαρία Χαλδαίου 35η θέση (59 συμμετοχές). Στους άνδρες : Γεώργιος Μανώλικας 37η θέση, Νικόλαος Κοντοχριστόπουλος 58η θέση (70 συμμετοχές).

Στο ξίφος μονομαχίας γυναικών η Νικολέτα Χατζησαράντου κατέκτησε 71η θέση (86 συμμετοχές). Στους Άνδρες ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης 93η θέση, Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος 99η θέση (102 αθλητές).
Οι αγώνες θα ολοκληρωθούν με τα ομαδικά στο όπλο της σπάθης γυναικών οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν αύριο Τετάρτη 22 Ιουνίου 2022.