Με πολύ καλά πλασαρίσματα από τα μέλη της ελληνικής αποστολής ολοκληρώθηκαν οι ατομικοί αγώνες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεών ανδρών και νέων γυναικών (U20) στη Νάπολη της Ιταλίας.

Οι ατομικοί αγώνες και στα τρία όπλα πραγματοποιήθηκαν μεταξύ 26 και 27 Φεβρουαρίου. Η Σταυρίνα Γαρυφάλλου στο ξίφος ασκήσεως και η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου στο ξίφος μονομαχίας ξεχώρισαν με τις εμφανίσεις τους αφού εφτασαν μέχρι το ταμπλό των 16 και κατέκτησαν την 9η και την 15η θέση στην Ευρώπη αντίστοιχα, σε μία άκρως ανταγωνιστική κατηγορία. Πολύ καλή πορεία είχαν επίσης ο Γιάννης Τσιμικλής στο ξίφος ασκήσεως και ο Παναγιώτης Μανεσιώτης στη σπάθη που έφτασαν μέχρι το ταμπλό των 32, ενώ συνολικά 16 από τους/τις 23 εκπροσώπους μας πέρασαν από τη φάση των πουλ στο κυρίως ταμπλό. Επίσης, ο διαιτητής Ολυμπιακών Αγώνων Ανδρέας Δουβής συμμείχε στην τετράδα των διαιτητών και στους δύο ατομικούς τελικούς της σπάθης, νέων ανδρών και νέων γυναικών. Ακολουθούν όλα όσα έγιναν ανά κατηγορία:

Ξίφος μονομαχίας νέων ανδρών (26/2)

Η τετράδα των Ελλήνων προκρίθηκε από την φάση των πουλ στα νοκ-άουτ. Ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) ήταν αήττητος με 5 νίκες στην πουλ, ο Αλέξανδρος Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) σημείωσε 4/2 νίκες/ήττες, ο Βασίλης Τσώκας 3/3 νίκες/ήττες και ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης σημείωσε 2/4 νίκες/ήττες.

𝐓𝟏𝟐𝟖
Οι Θεοδωρόπουλος και Τουρμάν πέρασαν άνευ αγώνα στη φάση των 64. Ο Τσώκας νίκησε τον Βούλγαρο Αλεξάντερ Κονσταντίνοφ με 15-10. Ο Καραμπάσης αντιμετώπισε τον Ελβετό Κόλιν Μουμεντάλερ και ηττήθηκε στον τελευταίο πόντο με 15-14. Ο αθλητής του Γιώργου Πασσά κατέκτησε την 77η θέση στη διοργάνωση.

𝐓𝟔𝟒
Οι τρεις Έλληνες έδωσαν μάχη αλλά δεν μπόρεσαν να προσχωρήσουν στους 32 καλύτερους. Ο Θεοδωρόπουλος λύγισε με 15-12 από τον Βρετανό Ντέιβιντ Πέρκινς, ο Τουρμάν από τον Γάλλο Μπαστιάν Αρκαμπόντ με 15-8 και ο Τσώκας από τον Ουκρανό Ντρμίτρο Πλάκσιν με 13-9. Κατέκτησαν την 34η, την 47η και την 54η θέση αντίστοιχα στην Ευρώπη, ανάμεσα σε 107 αθλητές. Πρέπει να σημειωθεί ότι οι Τουρμάν και Τσώκας ανήκουν ακόμα στην κατηγορία των εφήβων (U17). Συγχαρητήρια στους προπονητές τους Γιώργο Πασσά, Δήμητρα Ζάχου και Νίκο Τσώκα.

Αποτελέσματα

Ξίφος ασκήσεως νέων γυναικών (26/2)

Η Σταυρίνα Γαρυφάλλου έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε πολύ κοντά στην οκτάδα της Ευρώπης στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία.

Στη φάση των πουλ η Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) ήταν αήττητη και πέρασε ως Νο1 στα νοκ-άουτ. Δυστυχώς οι άλλες τρεις Ελληνίδες, η Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 1/4 νίκες/ήττες, η Ζωή Σταυράκη (ΑΞΙΑ) με 1/5 νίκες/ήττες και η Άννα Πήλιουρα (ΑΞΙΑ) με 1/5 νίκες/ήττες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στα νοκ-άουτ. Κατέκτησαν την 67η, 72η και 76η θέση αντίστοιχα.

𝐓𝟏𝟐𝟖 - 𝐓𝟔𝟒 - 𝐓𝟑𝟐 - 𝐓𝟏𝟔
Η Γαρυφάλλου πέρασε άνευ αγώνα το γύρο των 128 και πήρε θέση στην πίστα για το γύρο των 64. Πήρε δύο διαδοχικές νίκες κόντρα στην Κροάτισσα Λορένα Ποζγκάιτσιτς με 15-5 και κόντρα στην Ουκρανή Αναστασία Γιεροφιειένκο με 15-9 και στη μάχη για την είσοδο στην οκτάδα λύγισε με 15-13 από την Ιταλίδα Βιτόρια Πίνα. Κατατάχθηκε 6η στην Ευρώπη μεταξύ 86 αθλητριών.

Σπάθη νέων γυναικών (26/2)

Οι τρεις Ελληνίδες της σπάθης πέρασαν το εμπόδιο των πουλ και προκρίθηκαν στο ταμπλό των 64. Η Μαριλένα Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ) με 4/2 νίκες/ήττες, η Αλίνα Κουρούση με 3/3 νίκες/ήττες και η Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου με 2/4 νίκες/ήττες.

𝐓𝟔𝟒
Η Γαζεπίδη ηττήθηκε 15-8 από την Ουγγαρέζα Εμέσε Ντομόνκος, η Κουρούση ηττήθηκε 15-10 από την Πολωνή Σουσάνα Ποράντα και η Παπαπετροπούλου ηττήθηκες 15-4 από τη Γερμανίδα Φελίς Χερμπόν. Οι Ελληνίδες κατέκτησαν την 36η, την 38η και την 54η θέση στην Ευρώπη αντίστοιχα ανάμεσα σε 70 αθλήτριες.

Ξίφος μονομαχίας νέων γυναικών (27/2)

Στη φάση των πουλ η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) σημείωσε 4/2 νίκες/ήττες και η Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) σημείωσε 3/3 νίκες/ήττες και προκρίθηκαν στα νοκ-άουτ. Η Λίλιαν Κεφάλα-Τσόρου (ΛΟ Βάρης) αν και σημείωσε 2/4 νίκες/ήττες δεν κατάφερε να πάρει θέση στο κυρίως ταμπλό, ενώ η Βάλια Βουτσινά (Λύγκας Πεντέλης) δεν κατάφερε να καταγράψει νίκη. Οι δύο Ελληνίδες κατέκτησαν την 76η και 96η θέση αντίστοιχα.

𝐓𝟔𝟒
Η Θεοδωροπούλου νίκησε με 15-7 την ουδέτερη Αναστασία Ιλιουστσένκο και πέρασε στις 32 καλύτερες. Η Νάσκαρη από την άλλη ηττήθηκε 15-8 από την ουδέτερη Γκαλίνα Κρίμοβα και κατέκτησε την 46η θέση.

𝐓𝟑𝟐 - 𝐓𝟏𝟔
Η Θεοδωροπούλου αντιμετώπισε τη Γερμανίδα Ντάρια Γιουσεφί και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη με 15-13 εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες της διοργάνωσης. Στην κρίσιμη μάχη για την οκτάδα η αθλήτρια του Γιώργου Πασσά λύγισε τελικά από την Λετονή Σοφία Πρόσινα με 15-10 και κατέκτησε την ιδιαίτερα τιμητική 15η θέση στην Ευρώπη!

Ξίφος ασκήσεως νέων ανδρών (27/2)

Από τους τέσσερις Έλληνες ξιφομάχους οι τρεις κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση από την φάση των πουλ στο κυρίως ταμπλό. Ο Δημήτρης Γκίκας (ΑΞΙΑ) κατέγραψε 4/2 νίκες/ήττες, ο Γιάννης Τσιμικλής (ΓΕ Φλώρινας) 3/3 και ο Αρτέμιος Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω) 2/4. Ο Δημήτρης Σαχινίδης (ΓΕ Φλώρινας) με 1/5 νίκες/ήττες δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ-άουτ και κατέκτησε την 75η θέση.

𝐓𝟔𝟒
Ο Γκίκας αντιμετώπισε το Βρετανό Τζέιμι Κουκ από τον οποίο ηττήθηκε με 15-6 και κατέκτησε την 42η θέση. Ο Τζοβάνης στη μάχη για τους 32 ηττήθηκε από τον Γερμανό Μπαστιάν Κάπους με 15-8 και θα φύγει από τη Νάπολη με την 61η θέση. Ο Τσιμικλής έκανε το παραπάνω βήμα και απέκλεισε το Σλοβάκο Μπράνισλαβ Λάντσαριτς με 15-11 και πέρασε στους 32 καλύτερους.

𝐓𝟑𝟐
Ο Τσιμικλής πήρε θέση στην πίστα απέναντι από τον Γερμανό Όσκαρ Γκέουντβερτ και ηττήθηκε με 15-11. Τελικά ο αθλητής του Στάθη Γεροσίδερη κατέκτησε την 30η θέση ανάμεσα σε 87 αθλητές από όλη την Ευρώπη!

Σπάθη νέων ανδρών (27/2)

Ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) σημείωσε 1/4 νίκες/ήττες και δεν κατάφερε να προκριθεί στα νοκ-άουτ. Ο 15χρονος αθλητής που κατέκτησε τελικά την 63η θέση έχει μπροστά του πολλά ακόμα χρόνια παρουσίας στην κατηγορία U20 και είναι ιδαίτερα θετικό που κερδίζει σε εμπειρία από τώρα. Ο Παναγιώτης Μανεσιώτης (Ηλυσιακός ΑΟ) έκανε την καλύτερη εμφάνιση με 3/3 νίκες/ήττες, ενώ με 2/4 πέρασαν στο γύρο των 64 ο Γκυ Γιώργος Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης) και ο Βασίλης Πρεδάρης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας).

𝐓𝟔𝟒
Ο Πρεδάρης ηττήθηκε από τον Ούγγρο Μπένεντεκ Ντάλος με 15-5 και κατέκτησε την 54η θέση, ενώ ο Λεωτόν ηττήθηκε από τον Πολωνό Μπένεντικτ Ντενκίεβιτς με 15-9 και κατέκτησε την 50η θέση. Ο Μανεσιώτης από την άλλη κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Σουηδό Κάρλστεντ Ρίνγκιους με 15-9 και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των 32 καλύτερων.

𝐓𝟑𝟐
Εκεί ο Έλληνας ξιφομάχος ηττήθηκε με 15-7 από τον Ιταλό Εντοάρντο Καντίνι και ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση με την 31η θέση. Ο αθλητής του Παναγιώτη Τζινιόλη διανύει τη δεύτερή του χρονιά στην κατηγορία των νέων.