Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε

στη Σόφια/ Βουλγαρία όπου πραγματοποιείται το Πανευρωπαϊκό Κύπελλο Νέων Ανδρών- Νέων Γυναικών & Εφήβων-Νεανίδων η Δώρα Γκουντούρα. Η πρωταθλήτρια μας στη σπάθη πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και ανέβηκε την τρίτη θέση του βάθρου. Στον α΄γύρο σημείωσε 6 νίκες, πέρασε χωρίς αγώνα στο ταμπλό των «32» όπου και κέρδισε την Unludag/Τουρκία (15/10) και την Ναgy/Oυγγαρία (15/7), στο ταμπλό των «8» επικράτησε επί της Noutcha/Γαλλία (15/11) ενώ στη συνέχεια έχασε το «εισιτήριο» για τον τελικό από την Ουγγαρέζα, Ρusztai (15/14), η οποία ήταν και η νικήτρια του ασημένιου επάθλου του τουρνουά. Στην ίδια κατηγορία στο όπλο του ξίφους ασκήσεως στις γυναίκες η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατέλαβε την 25η θέση (61 συμμετοχές) ενώ μετά από εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίσε ο Μάριος Γιακουμάτος  κατέκτησε την 18η θέση/64 αθλητές. Στο ξίφος μονομαχίας ο Σπύρος Κυπραίος ήρθε 81ος/106 αθλητές.
Πολύ σημαντική εμφάνιση είχαμε επίσης και από την Mαρία Χαλδαίου η οποία κατέκτησε την 16η θέση στο όπλο του ξίφους ασκήσεως (-17). Οι υπόλοιπες αθλήτριες κατέλαβαν τις εξής θέσεις : Μαρίνα-Ελένη Πεδιαδιτάκη 52η, Εκάβη Γεωργοπούλου 73η, Μελίνα-Νίκη Παντελή 80η (83 συμμετοχές). Στα ομαδικά του ίδιου όπλου η Ελλάδα κατέκτησε την 12η θέση ανάμεσα σε 17 χώρες (Χαλδαίου, Γεωργοπούλου, Παντελή, Πεδιαδιτάκη). Στους Έφηβους : Δαμιανός Μαυρίδης 53ος, Ηλίας Γιάννος-Ρίζος 74ος, Βασίλης Πίκουλης 76ος, Δημήτρης Φατούρος 83ος (90 αθλητές) και στα ομαδικά (Φατούρος, Γιάννος-Ρίζος, Μαυρίδης, Πίκουλης) 18η θέση (19 ομάδες).
Στη σπάθη : Καλλιόπη Καλουτά 42η, Κωνσταντακοπούλου 46η, Ελένη Δήμκου 54η, Αθηνά-Ελένη Ψωφάκη 61η (69 αθλήτριες). Στα ομαδικά (Δήμκου, Καλουτά, Κωνσταντακοπούλου, Ψωφάκη) 15η θέση/15 ομάδες. Στα αγόρια : Νικόλαος Φραγκοζίδης 23ος, Παναγιώτης Κοντοειδής 31ος, Βασίλης Γιαννακόπουλος 43ος, Στέφανος Χατζόπουλος 56ος, (73 συμμετοχές). Στα ομαδικά (Χατζόπουλος, Φραγκοζίδης, Γιαννακόπουλος, Κοντοειδής) 15η θέση/16 ομάδες.
Στο ξίφος μονομαχίας : Ζωή Μοσχοπούλου 40η, Ειρήνη Καραμπίνη 51η, Μαρία Χαντζή 81η, Κωνσταντίνα Νικολοπούλου 93η (96 συμμετοχές), ομαδικά (Χαντζή, Καραμπίνη, Μοσχοπούλου, Νικολοπούλου) 19η θέση/20 ομάδες. Αγόρια : Γκώγκος Φίλιππος 35ος , Θεόδωρος Αβραμίδης 44ος, Ιωάννης Μαρκόπουλος 48ος, Γκώγκος Αλέξανδρος 98ος (110 αθλητές). Ομαδικά (Αβραμίδης, Γκώγκος Α., Γκώγκος Φ., Μαρκόπουλος) 7η θέση/23 ομάδες.