Υπέροχο Σαββατοκύριακο ήταν το προηγούμενο για την ελληνική ξιφασκία. Με την έννοια ότι πανηγυρίσαμε δύο μεγάλες επιτυχίες σε διεθνές επίπεδο.

• Συγκεκριμένα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας Εφήβων (μέχρι 17 χρόνων) στο Κλάγκενφουρτ/Αυστρία ο αθλητής του Μ. Αλέξανδρου Κορδελιού Θόδωρος Αβραμίδης μετά από μία καταπληκτική νικηφόρα πορεία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στον ίδιο αγώνες ο Γιάννης Μαρκόπουλος ήρθε 21ος, ο Φίλιππος Γκώγκος 108ος, ο Λάμπρος Δημητρόπουλος 139ος, και ο Διονύσης Μπουγάτσος 163ος. Στους ομαδικούς αγώνες η ομάδα μας κατέλαβε την 5η θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι στους αγώνες συμμετείχαν 210 αθλητές και 38 ομάδες.
Στην αντίστοιχη διοργάνωση των Νεανίδων η Νεφέλη Ροδοπούλου ήρθε 42η, η Άννα Τσιρώνη 105η , η Ειρήνη Καραμπίνη 106η, η Θεοδώρα Χρήστου 164η και Αθηνά Παπαναστασίου 185η (210 συμμετοχές).
• Την ίδια εκπληκτική πορεία στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης Νεανίδων στο Λονδίνο είχε η Καλλιόπη Καλουτά  αθλήτρια του Απόλλωνα Βριλησσίων η οποία επίσης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ η Αγνή Παλάσκα κατετάγη 47η (74 συμμετοχές)
- Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σπάθης Γυναικών στην Ορλεάνη/Γαλλία οι αθλήτριες Θεοδώρα Γκουντούρα, Δέσποινα Γεωργιάδου πέρασαν στο ταμπλό των «64» καταλαμβάνοντας την 39η και 41η θέση αντίστοιχα. Στους ίδιους αγώνες η Μαρίνα Παϊζη ήρθε 146η (177 συμμετοχές). .
-  Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σπάθης Ανδρών στο Λονδίνο ο Αλέξανδρος Πολιάκοβ ήρθε 17ος και ο Γιώργος Τσουρούτας 33ος (75 συμμετοχές).
- Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας Ανδρών στη Βέρνη/Ελβετία ο Σάββας Καββαδίας πήρε την 67η θέση και ο Κοσμάς Καρακόλης την 232η (252 αθλητές).